Uncategorized

Adana Kebap Mı Acı Yoksa Urfa Kebap Mı?

adana kebap mi aci yoksa urfa kebap mi

adana kebap mi aci yoksa urfa kebap mi

Adana ve Urfa kebap, sembolleşen yöresel kebap çeşitleri arasındadır. Farklı tatları denemeyi sevenler için adana kebap değişik bir kebap türüdür. Genellikle bölgesinde yetiştirilen erkek koyunlardan oluşturulan eti, baharatları ve hazırlanış biçimi ile diğer yemeklerden ayrılır. Adana kebap mı acı yoksa Urfa kebap mı sorusunu yöneltenlerin ise öncelikle, iki farklı lezzetin hazırlanış biçimi hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Aynı zamanda sitemizden Avrupa’da Türk Mutfağına İlgi Var Mı? gibi konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Daha Az Acılı Severlere Urfa Kebap

Acı sevmeyen, daha sade ve az acılı yemeklerden hoşlananların Urfa kebap tercih etmelerinde fayda vardır. Adana kebaba göre Urfa kebap daha az acılıdır. İçerisinde zırhta çekilen özel et ve baharatlar bulunur.

  • Adana kebap mı acı yoksa Urfa kebap mı araştırmasında olanlar için her iki yemeğinde benzer olduğunu ancak Urfa kebapta daha az acı olduğunu söylemekte fayda vardır.
  • Şanlıurfa yöresine ait olan Urfa kebap, yanında söğüş salata ve soğan ile ikram edilir.
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özel olarak yetiştirilen baharatların yer aldığı kebap türü, uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen lezzetlerden biridir.
  • Sebze ağırlıklı yiyecekler yerine et ve protein türü yemekleri tercih edenler Urfa kebabı deneyebilirler.

Urfa Kebap yapılışı: Urfa kebabı hazırlarken lezzetinin tam olması adına malzemelerin özenle karıştırılması ve ateşin sıcaklığının orta olması önemlidir. Kebabın tadının daha da artması adına maydanoz, pul biber ve sivri biber gibi malzemeler kullanılır.

Adana Kebap Ve Urfa Kebap Arasındaki Farklar

Adana kebap mı acı yoksa Urfa kebap mı sorusunu yönelten arasındaki tartışmalar hala devam etse de her zaman Adana’da hazırlanan kebap türünün daha acı olduğunu söylemekte fayda vardır. Adana kebap içerisinde bulunan özel isotu nedeniyle daha acı bir lezzettir.

  • Mide rahatsızlığı olan ya da acı sevmeyenlerin, Adana kebap yerine Urfa Kebap tüketmeleri faydalarına olacaktır.
  • Adana kebap belirtilen yöreye özgü zırh adı verilen özel bir bıçak türü ile hazırlanır.
  • Yapım aşamasında ürünlerin özenle karıştırılması ve kuyruk yağının kullanılması son derece önemlidir.

Belirtilen her iki lezzette son derece popüler yemek türleri arasında gösterilmek ile birlikte mutlaka tadılmalıdır.