Uncategorized

Cağ Kebabı Nedir?

cag kebabi nedir

cag kebabi nedir

Son dönemde popüler hale gelen kebap çeşitleri arasında olan Cağ Kebabı kuzu ya da oğlak etinden yapılır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzurum ve çevresinde yaygınlaşan kebap türü, et severler açısından son derece lezzetli önerilerden bir tanesidir. Cağ kebabı nedir? Sorusunu yöneltenler, iyi bir restoran ile yöresel lezzet hakkında bilgi sahibi olabilirler. Cağ ya da bico şişleri sayesinde kebap yassı bir görünüm alır.  Günümüzde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri dışında, Türkiye’nin pek çok yöresinde tüketilir. Aynı zamanda sitemizden Adana Kebap Mı Acı Yoksa Urfa Kebap Mı? gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Odun Ateşinde Pişirilir

Cağ kebabının en önemli özelliklerinden bir tanesi odun ateşinde pişirilmesidir. Hazırlanan etler, odun ateşinde uzun süre pişirildiği için lezzeti artar.

  • Cağ kebabı nedir? Araştırmasında olanlar için belirtilen yemek, Erzurum’un Oltu ve Tortum bölgelerine ait en meşhur lezzetlerden bir tanesidir.
  • Cağ Kebabı’nın lezzetini veren en önemli baharatlardan bir tanesi reyhandır. Karabiber ve pul biberde isteğe bağlı olarak eklenir.
  • Cağ Kebabı için hazırlanan malzemeler, en az 48 saat boyunca buzdolabında bekletilerek kıvamını alması amaçlanır.

Malzemelerin özenle harmanlanması: Kebabın lezzetinin artması için et, baharat ve tuz gibi malzemelerin özen ile karıştırılması önemlidir. Aynı zamanda seçilen etin dana değil de kuzu ya da oğlak olmasına da dikkat edilmelidir.

Cağ Kebabı Servis Önerileri

Evlerinde Cağ Kebabı hazırlayanlar, bulgur pilavı, söğüş salata ya da soğan ile servis edebilirler. Herkesin damak zevki birbirinden farklı öldüğü için servis önerileri de değişiklik gösterir.

  • Belirtilen kebap ile ayran, şalgam ya da cola gibi içeceklerde tüketilebilir.
  • Cağ kebabı nedir? Konusunda bilgi sahibi olanlar, yöresel lezzeti tadarak farklı yiyecekler hakkında bilgi sahibi olabilirler.
  • Adana ve Urfa Kebap’tan sonra Cağ Kebabı, vazgeçilmez yiyecekler arasında gösterilir.
  • Kebabı pişirme işlemi sırasında etin yanmaması ve kurumamasına dikkat edilmelidir.
  • Sebze yerine et ya da kıymalı yiyeceklere ilgi duyanlar, Cağ Kebabı tadabilirler.

Kebabın lezzetinin artması adına etin dinlendirilmesi, terbiye edilmesi ve baharatlar ile zenginleştirilmesi, dikkat edilecek püf noktaları arasındadır. Malzemeler tamamlandığında adı geçen kebap evde de rahatlıkla yapılabilir.