Uncategorized

En İyi Cağ Kebabı Yapan Yerler

en iyi cag kebabi yapan yerler

en iyi cag kebabi yapan yerler

Cağ kebabı, son dönemde popüler hale gelen yöresel kebap çeşitleri arasındadır. Erzurum ve çevresinde özel olarak yetiştirilen koyun ya da oğlak etinden yapılan Cağ kebabı, az acılıdır. En iyi Cağ kebabı yapan yerler araşmasında olanlar, Erzurum dışında Türkiye’nin pek çok noktasındaki kaliteli restoranları tercih edebilirler. Yöresel bir lezzet olsa da belirtilen kebap, yakın zaman içerisinde tüm Türkiye’de popüler hale gelmiştir. Aynı zamanda sitemizden Cağ Kebabı Nedir? gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cağ Kebabının Farkı Nedir?

Cağ kebabı ismini, etin geçirildiği şişten alır. Önceden hazırlanan ve bekletilen et, cağ ya da bico adı verilen özel şişlere geçirilir.

  • Diğer yemeklere göre Cağ kebabı hem daha az acılı hem de eti yoğundur.
  • Aynı zamanda lezzetini kaybetmemesi için eti çok fazla pişirilmez ve sulu bırakılır.
  • Adana ve Urfa Kebap kadar popüler hala gelen yemek türü, Türkiye’nin pek çok bölgesinde tüketilir.
  • En iyi Cağ kebabı yapan yerler sorusunu yöneltenlerin öncelikle mekanların hijyen durumlarına dikkat etmeleri gerekir.
  • Hijyenik, temiz ve kaliteli yerlerde Cağ kebabı tadarak farklı lezzetler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde de yapılabilecek yemeklerden bir tanesi olan Cağ kebabı yapımı sırasında kullanılan baharatlarda son derece önemlidir. İstanbul’da en iyi Cağ Kebap yenilebilecek yerler arasında Palandöken Erzurum Cağ Kebabı salonu, Gaziosmanpaşa’da yer alır ve vazgeçilmez yerlerden bir tanesidir. Yine aynı şekilde Şehzade Erzurum Cağ Kebabı mekanı da Fatih’te yer alan servisi hızlı noktalardan bir tanesidir.

Pişme Süresi Son Derece Önemli

Cağ kebabının kurumaması ve etin lezzetli olması adına pişirme süresine dikkat edilmelidir. Odun ateşinde hazırlanan kebap türü pişerken dikkat edilmeli ve etin kurumamasına özen gösterilmelidir.

  • En iyi Cağ kebabı yapan yerler her geçen gün artmak ile birlikte kaliteli bir mekanı tercih ederek keyifli vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz.
  • Cağ kebabı yöresel bir lezzet olsa da tüm Türkiye’de ve dünyada hızlı bir şekilde adını duyurmaya başlamıştır.
  • Domates, yoğurt ve soğan ise belirtilen kebap ile servis edilen yiyeceklerdir.

Özellikle kuzu budundan yapılan Cağ kebabının lezzeti daha da fazla olmaktadır. Evde de kolaylıkla yapılabilen ve pratik olan Cağ kebabına, karabiber de farklı bir aroma katar. Meşhur Erzurum Cağ Kebap salonu da ilk kez tadacak olanlar için Ümraniye’de yer alır. Kebabı dışında, aperatifleri ve manda yoğurdu da son derece popülerdir.