Uncategorized

İsot Nedir? Türk Mutfağında Yeri Nedir?

isot nedir turk mutfaginda yeri nedir

isot nedir turk mutfaginda yeri nedir

İsot kelimesi, Türkçe olmak ile birlikte “ısı” ile “ot” kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuştur. Türkiye’de pek çok yörede ve mutfaklarda kullanılan isot, Şanlıurfa’da yetiştirilen bir baharattır. İsot nedir? Türk mutfağında yeri nedir? Araştırmasında olanlar,  belirtilen baharat ile yemeklerini daha da lezzetli bir hale getirebilirler. İsot, acı biber olması nedeniyle, dikkatli bir şekilde kullanılmasında fayda vardır. En çok kullanım alanlarından biride kebap çeşitleri ‘dir. Aynı zamanda sitemizde İstanbul’da En İyi Kebap Restoranları hakkında detalı bilgiyede ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa’nın En Popüler Baharatı

Şanlıurfa’nın en çok tercih edilen baharatlarından bir tanesi olan isot, günümüzde pek çok bölgede popüler hale gelmiştir. İsot nedir? Türk mutfağında yeri nedir? Sorusunu yöneltenler için belirtilen baharatın çiğköfte, lahmacun, pide, kuru fasulye ya da soğan salatası gibi yemeklerde kullanıldığını söylemek gerekir.

  • Yemeklere farklı bir tat katan isot aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına ve enerjinin artmasına destek verir.
  • Acı sevmeyenlerin tüketmemeleri, vücut sağlıklarını korumaları açısından faydalıdır.
  • İsot daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tercih ediliyor olsa da İç Anadolu Bölgesi’nde de çok fazla tercih edilir.

Hangi yemeklerde kullanılır: İsot daha çok et yemeklerine yakışır. Ancak kişiler, salata, patates söğüş,  biber dolması, yaprak sarma gibi yemeklerde de isot kullanabilir. Son derece acı olduğu için bir miktar eklemekte fayda vardır.

İsot İle Pul Biber Arasındaki Farklar

İsot nedir? Türk mutfağında yeri nedir? Konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler, kırmızı biber ile arasındaki farkları inceleyebilirler. Kırmızı biber de acı bir baharat olmasına rağmen, daha hafiftir. Ancak isot, daha yakıcı ve keskin bir tada sahip olduğundan dolayı diğerlerinden ayrılır.

  • Az bir miktarda isot kullanımı bile yemeklerin ya da aperatif yiyeceklerin tadının artmasına yardımcı olur.
  • Kırmızı bibere göre daha yoğun olan isot, yaz aylarında özel olarak toplanır ve kurumaya bırakılır.
  • Daha sonrasında ise toplanan biberler, güneş altında kurutularak çöpleri ve tohumları temizlenir.
  • En son kurutulan isota zeytinyağı ve biraz tuz ilave edilerek karıştırılır.

Özellikle baharatlı yiyecekleri sevenler, isot sayesinde yemeklerinin lezzetlerini daha fazla arttırma imkanı elde ederler.