Uncategorized

İstanbul’da En İyi Kebap Restoranları

istanbulda en iyi kebap restoranlari

istanbulda en iyi kebap restoranlari

Kebap çeşitleri , uzun yıllardır popülerliğini koruyan yöresel lezzetlerden bir tanesidir. Türkiye’de farklı yörelere ait birbirinden farklı kebap çeşitleri vardır. İstanbul’da en iyi kebap restoranları hangileridir araştırmasında olanlar, değişik kebapları tadarken, keyifli vakit geçirebilirler. Adana ve Urfa Kebap, en çok sevilen lezzetlerden bazılarıdır. İstanbul’da ise talep fazla olduğu için birbirinden farklı kebap restoranı seçeneği bulunur. Aynı zamanda sitemizden İstanbul’un Köşelerinde Kalmış Esnaf Lokantaları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Farklı Kebaplardan Tatma İmkanı

Kebabın lezzeti olması için iyi pişmesi gerekir. Yanmayan ya da kurumayan kebaplardan tadabilmek için mekan araştırması yapmak gerekir.

  • İstanbul’da en iyi kebap restoranları ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen yemek severler, uygun fiyatlı mekanlarda değişik lezzetleri tadabilirler.
  • Kebap basit gibi görünse de emek gerektiren yemekler arasında olduğu için, lezzetini anlayabilmek adına en iyi yapan yerde tatmak önemlidir.
  • Kebabın tadının iyi olması için özel bekletilmiş dana etinden hazırlanmasına dikkat edilmelidir.
  • Kebap sevmeyenler bile, İstanbul’daki birbirinden farklı kaliteli restoranlar ile bağımlı hale gelebilirler.

Kebabın pişirilme süresi önemli: Kebabın tadının lezzetli olması, etinin biraz çiğ kalması adına pişirilme süresi son derece önemlidir. Aynı zamanda hazırlanırken tüm malzemelerin birbirine karışmasına da dikkat edilmelidir.

Hijyen Ve Deniz Manzaralı Mekanlar

İstanbul’da en iyi kebap restoranları fazla olmak ile birlikte deniz manzaralı dükkanlarda bulunur. Denizin tadını çıkarırken kebap yemek isteyenler için seçenekler her geçen gün biraz daha artar.

  • Adana Kebap, Urfa Kebab’a göre daha acılıdır. Acı sevmeyenlerin, Urfa Kebap tercih etmelerinde fayda vardır.
  • Cağ kebabı ise özel koyun etinden hazırlandığı için eti lezzetli ve suludur.
  • Patlıcan ve soğan kebapları ise Gaziantep çevresinde meşhur hale gelen lezzetler arasındadır.
  • Yörelere göre kebaplar farklılık göstermek ile birlikte hazırlanış aşamalarında ise bazı püf noktaları bulunur.

İstanbul yemek yerleri ve farklı restoranlar konusunda en avantajlı şehirlerden bir tanesidir. Kebap yenilecek olan mekanın hijyen ve temiz olmasına da dikkat edilmelidir. Kebaplar genellikle yoğurt, bulgur pilavı, közlenmiş biber ya da domates ile servis edilir. Beşiktaş’a yolunuz düşerse Dürümce mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Adana Dostlar Kebap’ta Ataşehir’de bulunan en meşhur restoranlar arasındadır. Bakırköy’e kadar gitmişken Beyti’de muhteşem mezeleri ile dikkat çeker. Ama siz kesinlikle Aksaray’daki Urfalı Hacı Ustaya gidin. Kebap dediğin orada yenir. Son olarak : kebaponalti.gen.tr

Kaynak : http://fisskos.com/